Meta Medikal+90 (312) 426 49 49

Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Bir İlk

Hastanemizde ilk defa 28 Ağustos 2015 tarihinde, Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Emrah ÇELTİKÇİ tarafından 9 ve 14 yaşlarındaki serebral palsi tanısı olan ve buna bağlı epileptik nöbetleri olan 2 çocuk hastaya vagal sinir stimülatörü, halk arasındaki ismi ile epilepsi pili takılmıştır. Hastanemizde bu operasyon başarılı şekilde uygulanmaya başlamış olup halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Epilepsi nedir nasıl tedavi edilir? Epilepsi insan hayatını olumsuz etkileyen nöbetlerle seyreden, nöbetlerin çeşitlilik gösterdiği kronik bir beyin hastalığıdır. Pek çok hastanın nöbetleri ilaç tedavisine olumlu yanıt vermekle beraber bir takım hasta grupları ilaç tedavisinden tam fayda sağlayamamaktadırlar. Bu tip hastalardan uygun olanlarına temporal lobektomi yada VNS pili takılması gibi cerrahi işlemler uygulanabilmekte ve hastaların nöbetleri kontrol altına alınabilmektedir. VNS pilleri 2005 yılından bu yana Amerikan Gıda ve İlaç Birimi tarafından (FDA) onaylanmış ve tüm dünyada ilaca dirençli epilepsilerin tedavisinde başarılı bulunmuş bir tedavidir. İlaca dirençli erişkin epilepsili hastalar üzerinde yapılmış en son çalışmalara göre, VNS implantasyonu sonrası hastaların jeneralize nöbet sayılarının 2. ayda %60,4, 6. ayda %70,6, 12.ayda %84,9 azaldığı görülmüştür.

YEAH

*Meta Medikal'in benimle mail, telefon veya sms ile iletişime geçmesine izin veriyorum. Epilepsi Pili hakkındaki bilgi almak istiyorum.