Meta Medikal+90 (312) 426 49 49

Koca Mahalleye Ders Verdirtti

Çeşme'nin Ovacık mahallesi'nde yaşayan Esra Hepözgün, oğlu Epilepsi hastalığına yakalanınca bu hastalıkla ilgili insanların bilgilenmeleri için çocuğunun okulunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ovacık Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İlkokulu'nda gerçekleştirilen toplantıca İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde görevli Çocuk Nöroloğu Doç. Dr Aycan Ünalp, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı. Epilepsi hastalığı ile ilgili Ovacık mahallesi'nde yaşayan insanların hiçbir bilgisi olmadığını söyleyen Esra Hepözgün,” Benim çocuğum 7 yıl önce Epilepsi hastalığına yakalandı ve şu anda kendisinde Epilepsi pili takılı. Oğlum Asil 2.5 yaşında Epilepsi ile tanıştı. Kendisi 2 ay önce de ameliyat olarak vücuduna pil takıldı. Ben çocuğumu hastaneye kitlenmiş olarak götürdüm. Sonradan farkettim ki; yaşadığım yerde kimse bu hastalığı bilmiyor. Bunun üzerine Dr. Aycan Ünalp'i okulumuza davet ettim. Kendisi bizi kırmayarak burada yaşayan insanlara bilgi vermeye geldi. Bu herkesin başına gelebilecek bir olay. İnsanların bu hastalıkla ilgili bilgi sahibi olmalarını istedik. Buradan kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesi Çocuk Nöroloğu Doç. Dr Aycan Ünalp ise Çeşme'ye Epilepsi hastalığı ile ilgili bilgilendirme amaçlı geldiğini belirterek,” Burada Epilepsi nedir? Epilepsi nöbeti geçiren bir çocuğa nasıl müdahale edilir? Çocukların aileleri ve öğretmenlerinin bir Epilepsi nöbeti sırasında neler yapmaları gerektiğini anlattık. Epilepsi hastalığı çok sık rastlanabilen bir durum. Türkiye akraba evliliklerinin çok olduğu bir ülke. Durum böyle olunca Avrupa ve Amerika'ya göre bu hastalıkla daha sık karşılaşabiliyoruz” diye konuştu. Epilepsi hastalığının dikkatle takip edilmesi gerektiğine de vurgu yapan Ünalp,” Beyin, vücudumuzun bir çok organını yöneten bir organımız. Beyin, Nöron adı verilen hücrelerden oluşuyor ve milyonlarca hücre birbirleri ile iletişim halinde çalışıyorlar. Bu hücreler arasında anormal bir elektriki aktivite olursa insanlarda anormal hareketlere sebep oluyor. Biz buna 'Nöbet' diyoruz. Benim 6-7 yıldır izlemiş olduğum hastam Asil Hepözgün (8) için çok çeşitli ilaç tedavileri uyguladık ama hiç birinden tam yanıt alamadık. Fakat kendisine takılan Epilepsi pilinden yüzde 80-90 civarlarında çok fayda gördü. Yaşadıklarımız kadarıyla aileler epileptik bir nöbet geçiren çocuğa nasıl müdahale edeceklerini bilmiyorlar. Böyle bir durum ile karşılaşanlar öncelikle paniğe kapılmamalılar. Sonra çocuğu güvenli bir ortam sağlamalılar. Örneğin çocuk ayakta ise onu oturtmalılar veya ona zarar verebilecek cisimleri ortadan kaldırmak, çocuğu sıkan bir kemer veya yaka varsa onları gevşetmeleri gerekiyor. Daha sonra çocuğun boynunun altına yumuşak bir cisim ile takviye yapmaları lazım. Nöbetin bitmesini sakince beklemeleri gerekiyor. Bunu yaparken de nöbetin ne kadar sürdüğünü anlamak için saate bakmamız gerekiyor. Eğer bu nöbet 5 dakikadan fazla sürerse ambulans çağırmak gerekiyor. 5 dakikanın altında yaşanan nöbetler çocuğa zarar vermez. Bunun dışında nöbet geçiren çocuğun ağzına hiçbir şey sokmamak gerekiyor. Bazen soğan koklatılıyor veya aseton dökülüyor. Bunların asla yapılmaması gerekiyor. Burada önemli olan nöbet geçiren çocuğu yan yatırarak solunum yollarının açık tutulmasını sağlamak. Şunu unutmamak gerekir ki; her nöbet Epilepsi değildir” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı

Gazetem Çeşme

*Meta Medikal'in benimle mail, telefon veya sms ile iletişime geçmesine izin veriyorum. Epilepsi Pili hakkındaki bilgi almak istiyorum.